Technologia, materiały, montaż

Jesteś tutaj: O produktach → Technologia, materiały, montaż

Technologia i materiały do produkcji placów zabaw

Bezpieczeństwo użytkowników placów zabaw to priorytet, dlatego produkowane przez nas zestawy zabawowe muszą spełniać wymogi obowiązującej normy PN-EN 1176. Wysoką jakość naszych produktów osiągamy dzięki nowoczesnej technologii. Dzięki temu nasze urządzenia są bezpieczne dla środowiska, a przede wszystkim dla naszych dzieci.

Podstawowym surowcem, z którego wykonane są zestawy zabawowe jest kantówka sosnowa strugana, o przekroju kwadratowym 95 x 95 mm i frezowanych krawędziach. Wszystkie elementy drewniane mają gładkie powierzchnie i zaokrąglone krawędzie, przez co plac zabaw jest bezpieczny i trwały. Dzięki impregnacji ciśnieniowo – próżniowej zapewniamy wysoką ochronę drewna przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, owadami, chorobami grzybowymi i sinizną. Dodatkowe malowanie niektórych elementów zapewnia jeszcze wyższą skuteczność i pewniejszą ochronę drewna, jak również czyni plac zabaw bardziej atrakcyjnym i kolorowym. Ponadto słupy nośne zabezpieczone są nasadkami z tworzywa, które osłaniają drewno od góry przed deszczem i innymi warunkami atmosferycznymi oraz pełnią funkcję estetyczną.

W naszych urządzeniach stosujemy sklejkę wodoodporną lub bardzo trwałe płyty HPDE, które są odporne na wpływy atmosferyczne, uderzenia i zadrapania, nie gniją i nie puchną pod wpływem wilgoci, dzięki czemu nie wymagają praktycznie serwisu. Elementy wykonane ze sklejki malowane są wodnymi farbami akrylowymi.

Wszelkie elementy metalowe uchwytów, rurek, drążków i poręczy są pomalowane proszkowo, śruby wraz z podkładkami i nakrętkami, służące do łączenia elementów, zabezpieczone są przed dostępem wody, brudu oraz aktami wandalizmu plastikowymi zaślepkami. Wszystkie łączenia, spawy i mocowania są gładkie, odpowiednio wyprofilowane i bezpieczne dla użytkowników. Zawiesia do huśtawek wykonane są ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej galwanicznie. Łańcuchy techniczne kalibrowane ø6 również wykonane są ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej.

Stosowana w kratownicy siatka to liny polipropylenowe w oplocie stalowym, co zapobiega przecięciu liny, struny stalowe ocynkowane galwanicznie, kausze i wkręty ze stali nierdzewnej, złączki aluminiowe lub plastikowe. Montaż siatki do słupów odbywa się za pomocą obejmy wykonanej ze staliwa o bardzo dużej wytrzymałości, połączonej ze śrubą oczkową wykonaną ze stali nierdzewnej.

Zjeżdżalnie wykonane są z tworzyw sztucznych, a ślizg ze stali nierdzewnej. Zjeżdżalnie z tworzywa sztucznego posiadają najwyższej klasy certyfikaty TUV.

Wszystkie materiały i półprodukty użyte w produkcji posiadają atesty higieny wydane przez Państwowy Zakład Higieny.

Montaż i rozmieszczenie elementów placu zabaw

Bardzo istotnym zagadnieniem jest montaż i rozmieszczenie urządzeń. Wszystkie urządzenia standardowo montowane są na ocynkowanych kotwach stalowych, co w pełni chroni drewno przed szkodliwym wpływem wilgoci z gruntu, pozwalając uniknąć procesu gnicia i butwienia drewna na styku z powierzchnią ziemi. Ze względów bezpieczeństwa konieczne jest ich stabilne posadowienie w podłożu, po przez zabetonowanie stalowych kotew w gruncie na głębokości 0,6 m od podłoża.

Urządzenia należy rozmieszczać z zachowaniem tzw. stref bezpieczeństwa, które składają się z przestrzeni zajętej przez samo urządzenie oraz przestrzeni niezbędnej do jego funkcjonowania. Przy każdym z urządzeń zabawowych podawane są wymiary strefy funkcjonowania F.